КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ
Адреса: 20300, Черкаська область, м. Умань,
вул. Садова, 2, корп. №1, 219 ауд. e–mail: k_geo@udpu.edu.ua

«Новини кафедри»

27 квітня 2023 року на агробіостанції університету відбувся краєзнавчо-туристський Зліт, присвячений Дню науки серед здобувачів вищої освіти природничо-географічного та історичного факультетів, організатором якого виступила кафедра географії та методики її навчання. Зліт здійснювався під керівництвом доктора педагогічних наук, професора, завідувача кафедри географії та методики її навчання Оксани Браславської та кандидата педагогічних наук, доцента кафедри географії та методики її навчання Інни Рожі.

Для участі у туристсько-краєзнавчому Зльоті подали заявки 11 команд: «Геодезисти», «Адреналін», «Хімічні вайби», «Катіончики», «Форсаж», «Побратими», «Запальнички», «Мотивуюча нація», «Блискавка», «Екстрим», «44 братство».

Під час краєзнавчо-туристського Зльоту команди проходили смугу перешкод, яка включає такі етапи як рух по купинах, рух через уявне болото, дзвінка павутинка, рух по лабіринту, переправа підлаз, туристські вузли, багаття, розкладання намету.

До конкурсної програми було включено: розпалювання вогнища, виготовлення стінгазет «Будні туриста», спортивне орієнтування та краєзнавча вікторина (знання найпривабливіших та наймальовничіших місць рідного краю).

Правильність виконання завдань кожного етапу перевіряли судді з числа здобувачів освіти у складі Вікторії Рибак, Романа Товстюка, Максима Брагара, Назарія Бондара, Таміли Оратівської, Андрія Гергеля.

Правильність виконання завдань кожного етапу перевіряли члени журі у складі декана природничо-географічного факультету, доктора сільськогосподарських наук, професора кафедри біології та методики її навчання Валерія Миколайка; доктора педагогічних наук, професора, завідувача кафедри географії та методики її навчання Оксани Браславської; кандидат педагогічних наук, доцент кафедри географії та методики її навчання Оксани Герасименко; кандидата географічних наук, доцента кафедри географії та методики її навчання Любов Безлатньої; кандидата педагогічних наук, доцента кафедри географії та методики її навчання Андрія Максютова; кандидата педагогічних наук, доцента кафедри географії та методики її навчання Інни Рожі; викладача-стажиста кафедри географії та методики її навчання Томаса Рожі.

Переможцем краєзнавчо-туристського Зльоту 2023 року стала команда «Екстрим» природничо-географічного факультету.

Вітаємо наших переможців!!!

/ Без рубрики

20 квітня 2023 року на базі Уманського ліцею № 1 Уманської міської ради Черкаської області проведено семінар-практикум для вчителів географії закладів загальної середньої освіти Уманської міської територіальної громади. Організаторами виступили центр професійного розвитку педагогічних працівників управління освіти та гуманітарної політики, Уманський ліцей №1 Уманської міської ради Черкаської області.

Тема заходу: Формування предметних компетентностей на уроках географії шляхом поєднання теоретичних та практичних форм навчання.

Мета семінару: ознайомити учасників семінару з компетентностями, які формуються у здобувачів освіти на уроках географії та, які дають можливість забезпечити засвоєння матеріалу й застосування знань у повсякденому житті.

Привітала учасників консультант ЦПРПП Тетяна Плющ.

Досвідом роботи поділилися Таміла Скарбовська – директор Уманського ліцею № 1, яка познайомила всіх присутніх з технологіями використанням сучасних засобів ІКТ у вивченні географії. Вікторія Янчук – учитель географії Уманського ліцею № 1 виступила з доповіддю на тему: «Лайфхаки з досвіду роботи у змішаній формі навчання».

До семінару долучилися запрошені учасники: доктор педагогічних наук, професор, академік Академії наук вищої освіти України, відмінник освіти України, завідувач кафедри географії та методики її навчання Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини Оксана Браславська, яка усебічно розкрила актуальну тему сьогодення: «Компетентнісний підхід в освіті: вчитель географії XXI століття».

На онлайн зв’язок вийшла Агнешка Пільх, олігофренопедагог, інформатик, фахівець з допоміжної та альтернативної комунікації (АДК) та терапевт раннього розвитку (Польща). Вона поділилася досвідом роботи спеціаліста з дітьми ООП та інклюзивною освітою в закордонних закладах. Доповідь доповнила Оксана Гнатюк кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри фізики та інтегративних технологій навчання природничих наук Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

Питання вступної кампанії 2023, роботи курсів підвищення кваліфікації вчителів в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини підняла кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри географії та методики її навчання Оксана Герасименко. Особливістю її виступу стала презентація авторського видання «Тестові завдання з географії для підготовки до ЗНО» (2023).

На завершення роботи Тетяна Плющ відмітила, що семінар пройшов на високому науково-методичному рівні, а також наголосила на необхідності використання різних форм і методів роботи з учнями з метою підвищення ефективності та результативності навчання, а також вироблення їх практичних навичок із застосування знань із географії у повсякденному житті.

Атмосфера під час заходу була позитивною, приязною, емоційно забарвленою, що сприяло тому, що кожен присутній на семінарі взяв для себе ту іскру знань, тепла, задоволення, яка допоможе йому в подальшій професійній діяльності.

/ Без рубрики

Коли ми здобуваємо освіту (чи то в закладі загальної середньої освіти, чи вищої), маємо думку: «ось коли я закінчу школу, інститут, університет і все…, моє навчання закінчиться і я буду вільною людиною, буду працювати…, не буду хвилюватися, що не встиг / не встигла виконати домашнє завдання, підготуватися до лабораторної роботи, здачі заліку, екзамену…». Проте сучасний рівень розвитку суспільства ХХІ століття формує необхідність постійного / безперервного навчання упродовж всього життя. Щоб бути конкурентноспроможним на сучасному ринку праці, не можна зупинятися, потрібно постійно і наполегливо працювати над своїм професійним удосконаленням.

Професія вчителя географії не є виключенням. Сьогодні кожний педагогічний і науково-педагогічний працівник закладу загальної і фахової передвищої освіти повинен щороку підвищувати кваліфікацію відповідно до діючого Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 800 від 21серпня 2019 року. Хоча часто можемо чути громадську думку про те, що в географії все вже вивчено і що нового може відкривати така наука, як «Географія». Чи, власне, наскільки є актуальним географічним знання???

Географія – це прекрасна наука, знання якої дозволяє нам бути впевненим і активним у сучасному природному та соціо-культурно-геополітичному просторі… Тож, тепер більш предметно…

У березні 2023 року на кафедрі географії та методики її навчання природничо-географічного факультету працювали курси підвищення кваліфікації для вчителів географії. Тема: «Розвиток професійних компетентностей вчителя географії (розв’язування картографічних задач)».

Лектор – кандидат географічних наук, доцент кафедри географії та методики її навчання, гарант освітньо-професійної програми підготовки здобувачів вищої освіти за ОС «Магістр» Середня освіта (Географія. Біологія та здоров’я людини) Кравцова Ірина. Мета роботи: узагальнити, систематизувати та поглибити знання з картографії з основами топографії; сформувати практичні уміння та навички розв’язування картографічних задач. Слухачами курсів були вчителі географії м. Умані, Уманського району Черкаської області та об’єднаних територіальних громад сусідніх до Черкащини регіонів.

Під час роботи були опрацьовані питання, спрямовані на узагальнення та систематизацію знань слухачів курсів підвищення кваліфікації із картографії з основами топографії та вдосконалення практичних умінь і навичок розв’язування картографічних задач. Кожний день був насичений різноманітним теоретичним і практичним матеріалом. Формат роботи – дистанційний, але дружня атмосфера у спілкуванні географів була присутня навіть у віддаленому режимі роботи. Взаємопідтримка, позитивне налаштування, конструктивний характер роботи, обмін досвідом – це відмітні ознаки роботи географів.

Час пролетів дуже швидко, поставлені завдання виконані вчасно та належним чином. Мета курсів підвищення кваліфікації – досягнута. Дякуємо всім учасникам освітнього процесу за креативні думки та відповідальне ставлення до роботи!

/ Без рубрики

31 березня 2023 року відбулася відкрита лекція з ландшафтознавства, яку провів доктор географічних наук, професор, академік Академії наук вищої освіти України, відмінник освіти України, завідувач кафедри географії природничо-географічного факультету Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, почесний професор Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини Денисик Григорій Іванович.

Студенти прослухали лекцію на тему «Конструювання антропогенних ландшафтів». У ході заняття професор охарактеризував широкий спектр досліджень, пов’язаних з теоретичними та практичними питаннями антропогенного ландшафтознавства. Під час лекції висвітлено такі питання: основи теорії і методики дослідження каркасних (селитебних, дорожних) ландшафтів, формування міських, містечкових, сільських та дорожних ландшафтів, перспективи природокористування, управління та охорона осередкових антропогенних ландшафтів.

/ Без рубрики

31 березня 2023 року доцентом кафедри географії та методики її навчання Андрієм Максютовим було проведено відкрите конкурсне заняття із дисципліни «Географія світового господарства» на тему: «Хімічна промисловість світу» для здобувачів освіти 42 групи освітньої професійної програми Середня освіта (Географія. Біологія та здоров’я людини). Під час заняття у здобувачів освіти було сформовано систему знань про особливості розвитку та функціонування хімічної промисловості світу (галузеву структуру, міжгалузеві зв’язки); студенти закріпили уміння визначати особливості сировинної бази; поглибили знання про комбінування виробництва хіміко-промислового комплексу; проаналізували значення та фактори розміщення підприємств галузі; ознайомились з проблемами та перспективами розвитку хімічної промисловості; продовжили розвивати вміння і навички роботи з картою і статистичною інформацією.

Позитивне враження справили наступні аспекти організації та проведення заняття: доцільність вибору методів навчання, використання прийомів, що забезпечують активізацію групи та окремої особистості, розвиток критичного мислення здобувачів освіти, здійснення диференційованого підходу до групи, вміння володіти аудиторією, шляхи виходу із проблемних ситуацій; системність, послідовність, доступність та завершеність розгляду поставлених питань, переконливість і ефективність наведених фактів, прикладів, їх теоретичне узагальнення та висновки.

Протягом заняття здобувачі освіти активно комунікували, спільно з викладачем визначали мету та мотивацію своєї навчальної діяльності, опрацьовували навчальний матеріал та підводили підсумки роботи. При проведенні заняття Андрій Максютов враховував майбутню спеціальність студентів-географів, наголошуючи на практичній спрямованості матеріалу. Такий підхід до підготовки та проведення заняття дозволив реалізувати завдання сучасної освіти щодо формування вмінь вчитись, самоосвітньої, комунікативної та інформаційної компетентності.

Під час проведення заняття були використані проектні технології та комунікативно-діяльнісна інтеракція, що дозволило повноцінно реалізувати комунікативний підхід. За підсумками заняття здобувачі освіти навчились: аналізувати структуру хімічної промисловості світу; характеризувати сировинну базу виробництва хімічної продукції; пояснювати основні чинники розміщення підприємств галузі; визначати проблеми та перспективи розвитку хімічної промисловості світу; знаходити на карті найбільші регіони розвитку хімічної промисловості.

Заняття було проведено на високому методичному рівні і відповідає основним програмним вимогам здійснення організації даного виду науково-педагогічної діяльності.

/ Без рубрики

24 березня 2023 року, в рамках Угоди про співпрацю з Національним авіаційним університетом та Херсонським державним аграрно-економічним університетом, кафедра географії та методики її навчання приєдналася до гостьової лекції на тему «Розробка туристського маршруту (на прикладі активного туризму)», яку для здобувачів вищої освіти провів доктор географічних наук, професор кафедри міжнародного туризму та країнознавства Національного авіаційного університету Колотуха Олександр Васильович.

Лекція була присвячена розгляду сутності поняття «туристський маршрут» (тур), можливим видам маршрутів залежно від конфігурації та характеристиці основних етапів розробки нового туристського маршруту. Частину лекції Олександр Васильович присвятив розгляду основних видів активного туризму (спортивного, екстремального).

Вельми цікавим було обговорення основних моментів лекції за участі всіх присутніх учасників. Олександр Васильович дав відповіді на запитання студентів, яких особливо цікавило який найдовший за тривалістю туристський маршрут та який найбільш віддалений за відстанню туристський маршрут він подолав у своєму багатому туристському житті.

Ще задовго до початку окупації росією Криму та початку війни на Донбасі, Олександр Васильович здійснив найбільш віддалений за відстанню туристський маршрут до Австралії та Нової Зеландії у складі групи, яка брала участь у проєкті «Прапор України на найвищих вершинах світу», а найдовший, тривалістю 27 днів, похід на Камчатку було здійснено ще в 90-х роках ХХ століття.

Наприкінці лекції Олександр Васильович акцентував увагу майбутніх фахівців з туризму на необхідності відповідального і виваженого підходу до розробки туристських маршрутів загалом і маршрутів з активного туризму. Зокрема він наголосив на тому, що неуважність та безвідповідальність  тягнуть за собою не лише фінансові втрати, але й втрату довіри (а іноді, нажаль, і життя ) учасників туристських походів.

Висловлюємо щиру подяку доктору географічних наук, професору Колотусі Олександру Васильовичу за запрошення відвідати в онлайн-форматі змістовну, цікаву лекцію та плідну співпрацю!

/ Без рубрики

21 березня 2023 року викладач-стажист Томас РОЖІ провів заняття на тему: «Нівелювання IV класу» з навчальної дисципліни «Геодезія» для здобувачів вищої освіти 10 групи спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій» в умовах близьких до виробничих. Здобувачі вищої освіти опанували практичні навички методики виконання нівелювання IV класу з використанням нівеліра Н-3. Теоретичні знання, які отримали здобувачі вищої освіти в університетських аудиторіях, практично реалізувалися під час позааудиторних робіт. Метою заняття було вивчити методику та набути навичок виконання нівелювання IV класу, навчитися вести записи результатів вимірювання в журналі й виконувати необхідні обчислення. Основним завданням було прокласти хід нівелювання IV класу між пп. 1 та пп. 9. Скласти відомість перевищень і висот пунктів. Виконати математичну обробку матеріалів нівелювання. Скласти схему ходу.

З поставленими завданнями студенти успішно впоралися.

/ Без рубрики

16 березня 2023 р. у рамках проведення суспільно-географічних досліджень міста Умань Черкаської області за тематикою наукових робіт викладачів і студентів та відповідно до плану виховної роботи природничо-географічного факультету здобувачі освіти 10, 12, 22 груп ОП Середня освіта (Географія. Біологія та здоров’я людини) спільно з професором Оксаною БРАСЛАВСЬКОЮ, доцентами Оксаною ГЕРАСИМЕНКО, Лесею МОРОЗ, Інною РОЖІ, викладачем-стажистом Томасом РОЖІ здійснили екскурсію «Таємничими підземеллями Василіанівського монастиря» в Державному історико-архітектурному заповіднику «Стара Умань».

У ході екскурсії, яку проводив директор ДІАЗ «Стара Умань» Владислав ДАВИДЮК, було з’ясовано геопросторову організацію духовно-релігійної життєдіяльності населення, окремі аспекти розвитку культурно-освітнього кластеру міста Умань у ХVІІІ–ХХІ ст. Здобувачі освіти ознайомились з першоджерелами дослідження (картосхемами, старовинними рукописами, продовжуваними виданнями ХІХ ст.).

Не менш цікавою була друга частина експозиції: екскурсанти відвідали виставку, присвячену річниці спротиву українського народу у російсько-українській війні «365 днів. Хроніка незламності» у виставковій залі заповідника. Здобувачі освіти побачили привезені з зони бойових дій джавеліни, протитанкові міни, касетніки, «Стінгери», які надають країни-партнери. Усіх зацікавили трофеї (каски, головні убори, одяг, аптечки, особисті документи окупантів), залишки ураганів від північного сусіда. Неабиякий інтерес викликали катапультне крісло з літака, частини ракет знайдені біля міста Умань у березні 2022 р.

Матеріали зустрічі стануть основою спільних суспільно-географічних досліджень працівників заповідника, науковців і здобувачів освіти.

/ Без рубрики

Академічна доброчесність є одним із основних елементів системи забезпечення якості вищої освіти. У сучасних умовах реформування освітньої діяльності важливою передумовою забезпечення стабільного розвитку системи вищої освіти в Україні є дотримання принципів академічної доброчесності. З цією метою 14 березня 2023 року на кафедрі географії та методики її навчання відбувся виховний захід на тему: «Академічна доброчесність в УДПУ імені Павла Тичини» для здобувачів вищої освіти ОП Геодезія та землеустрій і ОП Середня освіта (Географія. Біологія та здоров’я людини). Спікерами виступили куратор 12 групи доцент Оксана ГЕРАСИМЕНКО та куратор 10 групи викладач-стажист Томас РОЖІ.

Працювали за таким планом:

  • Академічна доброчесність в університеті.
  • Поняття плагіату, види і типи.
  • Цитування, оформлення посилань.
  • Програми перевірки наукових робіт на плагіат.

Для узагальнення матеріалу здобувачі вищої освіти мали можливість переглянути відеоролик, щодо формування принципів академічної доброчесності.

Академічна доброчесність в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини базується на згоді всіх учасників академічного процесу дотримуватися правил та виконувати покладені на них обов’язки.

/ Без рубрики

10 березня 2023 року представники кафедри географії та методики її навчання доцент Володимир КИРИЛЮК та викладач-стажист Томас РОЖІ взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Землеустрій і топографо-геодезична діяльність в умовах війни: працюємо заради перемоги України», що присвячена Дню землевпорядника України. Організаторами конференції стали Громадські організації «Асоціація фахівців землеустрою України», «Асоціація сертифікованих геодезистів України» та «Земельна спілка України». Зустріч проходила на базі факультету землевпорядкування Національного університету біоресурсів і природокористування України в дистанційному форматі.

/ Без рубрики