«Новини кафедри»

















У лютому на кафедрі географії та методики її навчання професором Браславською Оксаною Володимирівною було презентовано навчальний посібник «Вступ до спеціальності» (у співавторстві з доцентом Галузінською М. І.)

У навчальному посібнику розглянуто особливості педагогічної діяльності, сформульовано основні вимоги до особистості вчителя, проаналізовано зміст і структурні компоненти закладів вищої освіти. Розкрито проблеми підготовки майбутнього вчителя до самостійної роботи, педагогічної практики, педагогічного спілкування, ознайомлення зі значенням, змістом, специфікою та особливостями обраного ними фаху.

Навчальний посібник підготовлено з урахуванням вимог чинної навчальної програми для студентів закладів вищої педагогічної освіти.

Наприкінці грудня 2020 року, відповідно до наукової теми «Дослідження ландшафтного різноманіття лісостепу і степу Правобережної України» викладачами кафедри географії та методики її навчання був проведений науково-методичний семінар «Промислові ландшафти Правобережної України».
До проведення семінару долучилися викладачі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького та Льотної академії Національного авіаційного університету.

Голова оргкомітету науково-методичного семінару О.В. Браславська, доктор педагогічних наук, професор завідувач кафедри географії та методики її навчання.
Модератор семінару: І.П.Козинська, кандидат географічних наук, доцент кафедри географії та методики її навчання.
Метою семінару було дослідження сучасного стану розвитку промислових ландшафтів Правобережної України.
Програма семінару включала секційне засідання.
Загалом у роботі семінару взяли участь 25 учасників, з них 13 магістрантів (за змішаною формою роботи: очно й у режимі відео конференції платформи Zoom).
Під час семінару обговорювалися питання:
- Історія дослідження промислових ландшафтів.
- Типологічна класифікація і структура промислових ландшафтів.
- Мінерально-сировинна основа промислових ландшафтів регіону видобутку уранових руд.
- Конструктивно-географічні особливості оптимізації промислових ландшафтів Правобережної України.
Учасники семінару продемонстрували високий науковий рівень доповідей та повідомлень з різних аспектів досліджуваної проблеми. Більшість доповідей були присвячені важливим проблемам антропогенного ландшафтознавства.
У зв’язку із вищевикладеним організаційний комітет семінару констатує та пропонує:
- Зацікавленим особам продовжувати науково-дослідну роботу з дослідження сучасного стану розвитку промислових ландшафтів Правобережної України.
- Рекомендувати заслухані доповіді учасників семінару до друку у збірнику «Природничі науки і освіта» природничо-географічного факультету УДПУ імені Павла Тичини.
- Покласти відповідальність за поширення і виконання цієї резолюції на організаційний комітет семінару.
Резолюцію схвалено 30 грудня 2020 р. на підсумковому засіданні учасниками науково-методичного семінару.


У зв’язку з погіршенням
епідеміологічної ситуації в Україні, спричиненої поширенням коронавірусної
хвороби (COVID-19), та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від
22.07.2020 р. № 641», наказу Уманського державного педагогічного університету
імені Павла Тичини № 1434о/д від 13.11.2020 організацію освітнього процесу у дистанційному
режимі продовжено на період з 16 листопада до 31 грудня 2020 року.
Ознайомитися з наказом.
Для слухачів Школи аграрного лідера Херсонського державного аграрно-економічного університету кандидатом географічних наук, доцентом кафедри географії та методики її навчання Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини Олексієм Ситником була прочитана проблемна лекція на тему: «Глобальні зміни клімату і Україна: виклики та сценарії розвитку» . Лекція організована факультетом архітектури та будівництва за співпраці з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP (координатор проекту – д. с.-г. н., професор Аверчев Олександр Володимирович).

Відкрила захід декан факультету архітектури та будівництва, доцент Руслана Бабушкіна, яка зазначила, що глобальні зміни клімату є однією із найбільш актуальних тематик екологічних проблем суспільства й Школа аграрного лідера – це комунікаційний майданчик комфортного спілкування науковців та молоді з метою ознайомлення із подіями та чинниками, які впливають на зміну клімату, зокрема заходами щодо розв’язання глобальної проблеми. Адже, відомо, що суспільство має використовувати будь-яку можливість для побудови кращого майбутнього для нащадків.

Модераторами заходу виступили декан факультету архітектури та будівництва, доцент Руслана Бабушкіна та доцент кафедри землеустрою, геодезії та кадастру Тетяна Мацієвич. У засіданні взяли участь здобувачі вищої освіти факультетів архітектури та будівництва, рибного господарства та природокористування Херсонського державного аграрно-економічного університету.

О. Ситник перед слухачами розкрив питання нагрівання атмосфери Землі і глобальних зміни клімату, які продовжують розвиватись швидкими темпами. Значна увага приділена пандемії COVID-19, яка внесла свої корективи у життя людей нашої планети й України зокрема. Були розглянуті шляхи адаптації до кліматичних змін та необхідності відновлення в Україні технологій активних впливів на гідрометеорологічні процеси, які можуть мати важливе значення для забезпечення економічної та екологічної безпеки України.
Учасники зібрання відзначили, що захід був змістовним, а лекція вразила широким спектром проблематики.
Сподіваємось на подальшу співпрацю !!!
05 листопада 2020 року доцент кафедри географії та методики її навчання, кандидат географічних наук Кравцова Ірина Віталіївна провела відкрите лекційне заняття з фізичної географії України для студентів та викладачів університету на тему: «Внутрішні води України».

Формат заняття незвичний, але актуальний. Лекція відбувалася онлайн в системі відеозв’язку Jitsi Meet. Студенти 32 групи природничо-географічного факультету спеціальності 014.07 Середня освіта (Географія), викладачі кафедри географії та методики її навчання, завідувач кафедри географії та методики її навчання проф. О.В. Браславська, декан природничо-географічного факультету проф. В.П. Миколайко успішно приєдналися до системи та взяли участь у роботі онлайн лекції

Тема заняття передбачала опрацювання актуальних наукових питань, що розкривають природні особливості внутрішніх вод України. Студенти сформували знання про фізико-географічні особливості Чорного та Азовського морів, поверхневі води України, які представлені річками, озерами, болотами, водосховищами, ставками та каналами. З’ясували географічні особливості поширення підземних вод, проаналізували забезпеченість України водними ресурсами; вивчили схему гідрологічного районування.

Інноваційним
було застосування оцифрованого конспекту лекції, що дозволило тримати досить
високий темп роботи та детально розглянути питання плану.
Під час заняття були використані різноманітні методи та методичні прийоми, а
саме: методи організації і самоорганізації навчально-пізнавальної діяльності
(словесні методи, наочні методи, відеометод, репродуктивний метод, метод
проблемного викладу, частково-пошуковий метод), методи стимулювання та
мотивації учіння (навчальна дискусія, пред’явлення навчальних вимог), методи
контролю та самоконтролю. Варто було б зазначити, що досить вдало були
використані такі технології: проблемного, сугестивного, інтерактивного
навчання, інформаційно-комунікативні технології тощо.
У обговоренні лекційного заняття взяли участь декан природничо-географічного
факультету проф. В.П. Миколайко, завідувач кафедри географії та методики її
навчання проф. О.В. Браславська, викладачі кафедри: доц. О.І. Ситник, доц. О.Д.
Лаврик, доц. І.П. Козинська. Усі присутні поділилися враженнями від лекції і
власне від роботи у форматі онлайн.